środa, 27 lutego 2013

Sędzia społeczny.

Jako, że w Polacy przerzucili się ostatnio z serialu Anna Maria Wesołowska na real life czyli proces Katarzyny W. decydowałyśmy się zrobić posty właśnie o działalności i składzie sądu.
Ławnik jest to niezawodowy członek składu orzekającego stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości, co zostało uregulowane w Konstytucji. Udział ławnik ma zapewnić Nam,  że wyrok nie będzie oderwany od rzeczywistości, i aby sędzia bądź sędziowie nie będą czuli się wszechwładni w całym procesie.
W zależności od rodzaju spraw i rodzaju grożącej kary mamy różne liczby ławników. W przypadku wymienionego procesu gdy kara jest zagrożona kara dożywotniego pozbawienia wolności mamy 3 ławników i 2 sędziów zawodowych.
Ławnicy siedzą obok sędziego za stołem sędziowskim, nie szukajcie ich z boku sali to nie jest ława przysięgłych ani serial Ally McBeal :).

Jakie wymagania musi spełniac kandytat na ławnika.

  • mająca co najmniej 30, a nie więcej niż 70 lat;
  • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie;
  • odznaczająca się nieskazitelnym charakterem;
  • zamieszkała lub zatrudniona w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
  • której stan zdrowia pozwala na pełnienie funkcji ławnika

W zakresie orzekania ławnik posiada większość prerogatyw sędziego: jest niezawisły, podlega tylko Konstytucji i ustawom, a jego głos w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem ma taką samą wagę !!! jak głos sędziego zawodowego. Ławnik nie może jednakże przewodniczyć rozprawie sądowej, a ponadto nie musi uzasadniać zdania odrębnego, jeżeli takie złożył.
Tak więc rola ławnika jest dużo prostsza niż rolą sędziego w procesie jednak jego wynagrodzenia z kolei nie równa się z wynagrodzeniem sędziego :).
Jeżeli jesteście zaangażowani społecznie to czemu by nie spróbować.


 Adam Team :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate