wtorek, 4 grudnia 2012

IGNORANTIA IURIS NOCET, czyli o STALKINGU

Stalking, czyli nękanie jest stosunkowo nowe w naszym ustawodawstwie gdyż wprowadzony został do kodeksu karnego w dniu 6 czerwca 2011r..
Spenalizowany jest w art. 190 a k.k. w rozdziale poświęconym przestępstwom przeciwko wolności, a brzmi:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Główny przedmiot ochrony stanowi wolność sensu largo, czyli szerokie rozumienie obejmujące wolność "od czegoś", np.: od strachu, od nagabywania, jak i wolności "do czegoś", np. do zachowania swojej prywatności. Jak wskazują komentatorzy  ubocznym przedmiotem ochrony jest zdrowie człowieka, zarówno psychiczne jak i fizyczne, jego nietykalność cielesna, nienaruszalność korespondencji itd..
Ważne jest aby rozumieć samo pojęcie uporczywego nękania. Jako nękanie rozumie się ustawiczne dręczenie, utrapienie, niepokojenie, nie dawanie chwili spokoju, dokuczanie. Jest to definicja słownikowa, gdyż ustawa nie definiuje nękania. Jedynie zachowania. które powodują przykrość pokrzywdzonemu, wyrządzają mu krzywdę czy powodują dyskomfort realizują znamiona nękania. Ważne jest też, aby zachowania sprawcy miały charakter powtarzalny.
W § 2 przepisu ujęto podszywanie się pod inną osobę, wykorzystanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Chodzi tu o "przywłaszczenie" tożsamości pokrzywdzonego, tak więc pokrzywdzonym może być tylko osoba rzeczywiście istniejąca, a nie fikcyjna, np. postać literacka. Podszywanie się bowiem oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego, z kolei wykorzystywanie - użycie czegoś dla osiągnięcia oznaczonego celu. Wizerunek to sposób w jaki dana osoba jest postrzegana i przedstawiana, czyli będzie to zdjęcie, podobizna na rysunku lub obrazie, nagrania.
Bardzo ważną regulacją jest § 3 przestępstwa stalkingu, w którym stypizowano typ kwalifikowany nękania. Chodzi tu przede wszystkim o skutek popełnienia przestępstwa w postaci targnięcia się na własne życie przez pokrzywdzonego. Powoduje to, iż sprawca ponosi obostrzoną odpowiedzialność karną.

Także pamiętajcie, nękanie i prześladowanie innych osób jest prawnie zabronione i wiąże się z odpowiedzialnością karną. Posługując się w tym celu telefonem komórkowym czy internetem nie jesteśmy anonimowi. Nasze dane mogą zostać ujawnione przez organy ścigania, które są ustawowo uprawnione do żadania niezbędnych informacji od operatorów sieci komórkowych lub dostawców internetu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate