czwartek, 6 grudnia 2012

WILL YOU MARRY ME ?






Małżeństwo w polskim ustawodawstwie to związek mężczyzny i kobiety powstały z ich woli, w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Mimo wielu zwolenników i przeciwników jest to jedyna instytucja, która pozwala zalegalizować miłość pomiędzy mężczyzną a kobietą w sposób trwały. (co nie oznacza że nie rozerwalny). Małżeństwo to nie tylko ślub i wesele uregulowane najczęściej zwyczajowo, ale w również państwo musi mieć interes w tej całej imprezie :).(kto wyda na świat przyszłych podatników ?) Zatem małżeństwo powstaje w sposób dokładnie uregulowany postanowieniami obowiązującego prawa i rodzi również wiele skutków. Według polskiego prawodawstwa zawarcie małżeństwa następuje przez dwie osoby przeciwnej płci stanu oczywiście wolnego, jednoocznej obecności ( wyjątek małżeństwo przez pełnomocnika), zgodnego oświadczenia woli ( czyli Tak biorę ciebie ... :) o wstąpieniu w związek małżeński oraz złożenie owych oświadczenie wobec kierownika urzędu stanu cywilnego bądź też duchownym. Zatem trzeba spełnić te podstawowe przesłanki aby małżeństwo mogło w ogóle zaistnieć. Wiek ( poniżej 18 roku życia ) , ubezwłasnowolnienie, chora psychiczna, niedorozwój umysłowy, bigamia, pokrewieństwo, powinowactwo czy też przysposobienie są to tzw. przeszkody to zawarcia małżeństwa. Niektóre z nich są względne np.wiek i można je wyłączyć za zgoda sądu z ważnych powodów. Małżeństwo to nie zabawa w dom, ale poważna instytucja, która powoduje powstanie zarówno praw i obowiązków. Poprzez zawarcie związku małżeńskiego zobowiązują się do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, współdziałania dla dobra założonej rodziny oraz wierności, są to tzw. obowiązki niemajątkowe. Natomiast przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny są to już obowiązki majątkowe. Potrzeby rodziny to nie tylko dach nad głową i pełny talerz, ale również zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwój osobisty każdego z małżonków, poszerzanie horyzontów dzieci na sport lub turystykę. 
Kolejna kwestią zawarcia małżeństwa jest nazwisko. Tutaj ustawodawca daje dowolność. Każdy z małżonków może sam zdecydować, jakie nazwisko przyjmie po zawarciu małżeństwa.
-mogą nosić wspólne nazwisko, które jest dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich
-może każdy z osobna zachować swoje dotychczasowe nazwisko
-można połączyć nazwisko małżonka ze swoim nazwiskiem. Po połączeniu nazwisko konkretnej osoby nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
Tak oto pokrótce przedstawiłam ten długotrwały związek. Wszystkim takich życzę. lecz wiem że to trudne do spełnienia, ale o tym w kolejnym poście...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate